Karıncalar

Karıncalar 4 mm büyüklüğündedirler. Karıncalar sosyal yaşayan haşerelerdir. Karıncalar siyah renkten kahverengine, kırmızıya kadar birkaç renge ayrılırlar. Kanatlı karıncalar 5 ile 8 mm büyüklüğündedirler. Kanatlı karıncalar kahverengidirler. Kanatlı karıncaların iki adet uzun kanadı vardır. Karıncalar yuvalarını su ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlara yaparlar. Ev içerisinde görülen karıncalar genellikle işçi karıncaların yiyecek aramalarından kaynaklanır. Karıncalar genellikle süpürgeliklerde, çatlaklarda, deliklerde veya saksı içlerine yuvalarını yaparlar. Karıncalar koloniler halinde yaşarlar

Karıncalar işçi karıncalar ve kraliçe karınca olmak üzere ikiye ayrılırlar. İşçi karıncalar gıda ihtiyaçlarını karşılarlar. İşçi karıncaların eşeysel organları körelmiştir. Kraliçe karıncaların ise eşeysel organları gelişmiştir. Kraliçe karıncalar sadece yumurta bırakırlar. Kraliçe karıncalar çiftleşme döneminde kanatlı olmaları ile işçi karıncalardan ayrılırlar. Karıncalar 15 ile 20 yıl arasında yaşamaktadırlar. Erkek karıncalar işçi karıncalardan ve kraliçe karıncadan ince yapılı olmaları ile ayrılırlar.

Karıncalar kanatlarını atmazlar. Karıncalar çiftleşmeden hemen sonra yuvadan uzaklaşan erkekler birkaç gün içinde ölürler. Kraliçe karınca ilk yumurtalarını mart ayında bırakır. Eylül ayında yumurtlama sona erer. Karıncalar besinlerini depo ederler özellikle de tahıl tanelerini yuvalarına taşırlar. Karıncalar yaşadığımız mekanlarda istenmeyen görüntülere neden olurlar.

Karıncalar sadece yaz aylarında görülmezler. Yaşadığımız mekanlar sıcak olduğu için kış aylarında da görünürler.

Karınca haşeresi mücadelesinde mutlaka profesyonel ve altını çizerek belirtiyoruz ki BİLİNÇLİ bir ilaçlama firmasından destek alınmalıdır.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir