BİT BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Bit böceği çok küçüktür. Bit 2 ile 5 mm büyüklüğündedir. Bit böceği sarı renkte olan bir dış parazittir. Bit haşeresi kan emerek gıda ihtiyacını karşılar. Bit haşeresi günde 2 ile 3 kez kan emer. Bit böceğinin erginleri uzun süre gıdasız yaşayabilir. Bitler kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Baş biti, vücut biti ve kasık biti olmak üzere çeşitlere ayrılır. Bit böceği yumurtlayarak çoğalır. Bit haşeresinin yumurtasına sirke denir. Bit haşeresi yumurtalarını saç ya da çamaşırların içerisine bırakır. Kasık biti kasık arasında deri içerisine kadar girer. Bit çabuk çoğalabilen bir haşere türüdür. Bitler yaşadığımız alanlardaki eşyalarla ya da bireylerin şahsi eşyaları ile çoğalırlar. Bit haşeresi ev ya da okul gibi toplu yaşam alanlarında daha kolay yayılır ve çoğalır. İnsan biti olduğu gibi hayvan biti de vardır. Bit temizliğin iyi olmadığı alanlarda ürer. Bitin ısırdığı alanlarda şiddetli kaşıntı oluşur. Bit haşeresinin ısırdığı deri esmerleşir ve lekeler oluşur. Bit ısırığının olduğu bu alanlara bakteriler yerleşirse fronkülosis impedigo gibi enjeksiyonlar oluşmaya başlar. Bit haşeresi hummalar ve tifüs gibi hastalıklarında oluşmasına neden olur.

BİT BÖCEĞİNDEN NASIL KURTLABİLİRİZ?

Bit böceğinden kurtulmanın en önemli yolu yaşadığımız alanlarda ortamın temiz olmasını sağlamaktır. Yani hijyen oldukça önem taşımaktadır. Bit böceğinden korunabilmek için ;

1.Ortamdaki tüm çamaşır ve giysilerin yıkanıp dezenfekte edilmesi gerekir.

2.Bit böceğini taşıyan bireyin temizlenmesi ve bit ilacı ile vücudunun ilaçlanması yapılmalıdır.

3.Bit haşeresini ( böceğini) taşıyan eğer bir hayvan ise hemen temizlenmesi ve veteriner yardımı alınması gerekir

4.Evdeki eşyaların bit için özel insektisitlerle (ilaçlarla) ilaçlanması gerekir.

5.Yukarıda saydığımız işlemlerin hepsi aynı gün içerisinde ve en kısa sürede yapılması gerekmektedir.

Bit böceği ilaçlama mücadelesinde mutlaka profesyonel ve altını çizerek belirtiyoruz ki BİLİNÇLİ bir ilaçlama firmasından destek alınmalıdır.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir