AĞAÇ KURDU BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Tahta kurduna mobilya kurdu da denir. Tahta kurdu eski tahta eşyalarda, tahta pencere, kapılarda, parkelerde ağaç aksanlara yerleşir. Tahta kurdu yerleştiği alanlarda dehlizler açar. Tahta kurtlarının baş kısımları siyah renkte olup gövdeleri ise kahverengidir. Tahta kurtlarının kafa kısımları keratin maddesinden oluşmuştur. Tahta kurdu bu keratin sayesinde dehlizleri kolaylıkla açar ve dış etkilerden kendisini korur. Ağaç kurtları kanatlıdır ve tahta kurtlarının baş kısımlarında antenleri vardır. Tahta kurtlarının boyları 1 cm daha küçüktür. Tahta kurtları yaşadıkları mekana göre siyah, sarı ya da kahverengi olabilirler.

Ağaç kurdu (mobilya kurdu) ahşap ya da tahtadan yapılan her türlü nesnenin içerisine kolayca yerleşip kısa sürede çoğalırlar. Bu haşereler yaşadığımız mekanlarda öncelikle belirli kısımlarda görülürler ancak kısa sürede bu haşereler mekanın diğer alanlarına yayılırlar. Mobilya kurdu eski eşyaların arasına daha kolay yerleşir ve ürer. Hamam böceği, pire, tahta kurusu, sivrisinek ve birçok haşere gibi tahta kurdu haşeresi de yumurtlayarak çoğalma gerçekleştirir. Tahta kurdu (ağaç kurdu) genellikle ilkbahar aylarında üreme yapan bir haşeredir. Ancak yıl içerisinde faaliyet gösteren böceklerdir. Tahta kurdu (ağaç kurdu) her üremede 90 ile 100 arasında larva bırakır. Tahta kurtları özellikle sıcak ve nemli alanlarda daha kısa sürede üreme olanağı sağlarlar.

Tahta kurdu (mobilya kurdu) çıkardığı sesler nedeniyle fark edilirler. Tahta kurdu içerisine yerleştiği alanlarda oldukça derin alanlara yerleşirler. Ağaç kurdu yumurtalarını bu derin alanlara bırakır. Bu nedenle tahta kurdu mücadelesi oldukça zordur. Bu nedenle tahta kurdu haşere sorunu bireysel mücadele kesinlikle sonuç vermemektedir.

Tahta kurdu (ağaç kurdu) mekandaki tahta ve ahşap eşyalara zarar verir. B u nedenle tahta kurdu haşere sorunu fark edildiğinde kısa sürede profesyonel ilaçlama firmasından yardım alınmalıdır

Tahta kurdu ( ağaç kurdu-mobilya kurdu) ilaçlama mücadelesinde mutlaka profesyonel ve altını çizerek belirtiyoruz ki BİLİNÇLİ bir ilaçlama firmasından destek alınmalıdır.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir